Pet stvari koje Instagram ne voli, a utiču na doseg

pet-stvari-koje-instagram-ne-voli-naslovna

Ispratila sam poslednjih dana objave koje su Instagram i Moseri napravili po pitanju nekih novina i zapisala sam tačno pet stvari koje Instagram ne voli i koje, ako radimo, drastično smanjuju našu organsku vidljivost, samim tim i naše napore da nam biznisi i brendovi budu vidljivi i dolaze do ljudi kojih treba da dođu.

Dobro pročitaj tekst, informiši se o svim greškama da shvatiš kako nije (uvek) kriv algoritam, nešto je i do tebe 😉

Na prvom mestu ono što instagram ne voli jeste engagement farming

..odnosno kada ljude primoravaš da ostave određeni komentar da urade nešto, ne bi li se na silu izazvala i proizvela interakcija, to kažnjavaju tako što neće puštati taj sadržaj algoritamski ljudima. Praksa koju viđam i kod nas da profili mahom vole da praktikuju, gde bukvalno primoravaju ljude da ostave određenu reč kao komentar ili emodži ili broj, je nešto što instagram označava kao i spam i kao pokušaj veštačke proizvodnje interakcije. Umesto toga, kreiraj sadržaj koji je smislen, relevantan, koji postavlja pitanje, koji iskreno i istinski poziva na interakciju,

Druga stvar koja drastično smanjuje organsku vidljivost jeste korišćenje TikTok videa na Instagramu.

Ograničavam se namerno na TikTok zato što je to glavna konkurencija Instagramu i sav onaj sadržaj koji objaviš tamo, a potom na Instagramu ne skidajući onaj watermark je nešto što je Instagram sada i potvrdio da utiče negativno na organsku vidljivost, tako da ako već radiš reciklažu sadržaja, onda koristi alat kao što je Snaptik da ukloniš taj watermark a potom objavi na Instagramu kako ne bi došlo do bilo kakvih problema i poteškoća.

Treća stvar koju Instagram ne voli koja se negativno odražava na organsku vidljivost jeste ponavljanje objava.

Tu ne mislim na pričanje o istoj stvari nekoliko puta, već bukvalno na ponavljanje već objavljenog sadržaja, recimo imaš neki viralni video ili viralni karusel nešto što je dobro prošlo hoćeš isti takav da ponoviš, instagram to vidi i doživljava kao ponovljen sadržaj i prosto nema vrednosti, samim tim ga neće puštati dalje većem broju ljudi. Umesto toga, kad već imaš neku ideju koja jeste dobra, viralna, uspešna onda je recikliraj na drugačiji način: ako je to prvi put bio video, sada neka bude video sa voice overom, ne mora da bude 100% isto, neka bude karusel, neka bude jedna objava u feedu, prosto format menjaj, iako je poruka načelno ista, da ne bi bilo problema i da bi ta organska vidljivost bila kako treba.

pet-stvari-koje-instagram-ne-voli-fotkanje-jela-primer

Četvrta stvar koju ne voli jeste dužina video sadržaja.

Neko zlatno pravilo, a što je Instagram sada i potvrdio, jeste video koji je dužine između 30 i 90 sekundi, sve preko toga osim što nije reel, nego prelazi u običnu objavu, nije nešto što će a priori doneti vidljivost, odnosno što će Instagramov algoritam preporučiti dalje većem broju ljudi. Instagram voli da budemo što kraći, što konkretniji, ne bi li taj sadržaj bio pitki da kažemo taj neki soft spot je između 30 i 90 sekundi.

I na kraju, peta stvar koju Instagram ne voli jeste sadržaj koji nije u skladu sa njegovim preporukama i smernicama.

Šta to znači? Sadržaj koji je namerno previše osetljiv, polarizovan, izaziva na sukob ili neprikladan, nije u skladu sa Instagramovim preporukama i smernicama, jeste upravo sadržaj koji se neće prikazivati većem broju ljudi. Samim tim, dobro povedi računa na to šta instagram traži, kakav sadržaj preferira onda uskladi sa onim što radiš kako bi tvoj brend i tvoj biznis bio vidljiv online.

Kakvi su ti prvi utisci po pitanju ovih smernica i da li misliš da će ti biti teško naučiti da izbegavaš ove greške?

Leave a Reply